Start arrow Aktualności arrow Inwestycje ZEA w Polsce?
Inwestycje ZEA w Polsce?
Redaktor: FC   
Podczas pobytu w Polsce delegacji Federalnego Zgromadzenia Zjednoczonych Emiratów Arabskich prowadzono rozmowy z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dotyczyły one m.in. inwestycji w sektorze energetycznym, polskich stoczni oraz Zakładów Azotowych Puławy i Kędzierzyn, a także innych branż gospodarki. Arabia Saudyjska jest także bardzo zainteresowana współpracą w dziedzinie rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Strona polska przedstawiła wiele pomysłów, które mogą służyć ewentualnemu "ściągnięciu" arabskiego kapitału.

Podczas spotkania prezes Krajowej Izby Gospodarczej stwierdził, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich można znaleźć dobrych partnerów handlowych i inwestycyjnych dla Polski. Dodał, że powinna powstać mieszana komisja przedstawicieli izb gospodarczych i przedsiębiorców obu krajów. Podkreślił, że działa już podobna komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele izby z Polski oraz Arabii Saudyjskiej.

W swojej wypowiedzi dla prasy przewodniczący Abdul Aziz Abdullah Al-Ghurair podkreślił, że delegacja jest zadowolona z wizyty w Polsce. Jak stwierdził, miała ona na celu rozpoznanie wzajemnych możliwości inwestycyjnych i to się udało. Dodał, że przeprowadzone rozmowy dotyczyły także kwestii prawno-traktatowych, m.in. umowy dwustronnej o podwójnym opodatkowaniu. Powiedział, że została ona podpisana przez polski rząd w latach dziewięćdziesiątych, ale nie była nigdy ratyfikowana i dlatego nie obowiązuje.